Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

İhlas Suresi Önemi

İHLAS SURESİNİN ÖNEMİ

İhlas suresi Mekke’de nazil olmuş olan ve 4 ayetten oluşan bir sure-i celiledir. İhlas, kelime olarak ‘bir insanın samimi olması, dine içtenlikle bağlanması, dinin esaslarını sırf Allah rızası için uygulamak’ anlamlarını ihtiva etmektedir. İhlas suresinin önemi tartışılırken, İslâm’ın tevhid akîdesinin en derin ve anlamlı ifadesi olduğunu belirtmek gerekir. İhlas suresi genel olarak, akide ve İslâm dininin en önemli esaslarını ele almaktadır. Allah-u Teala’nın tevhidi ve tenzihi, O’nun kemâl sıfatları ile sıfatlandınlması, hiçbir ortağının olmadığını belirten ihlas suresinde, üçlü inanç (teslis) iddiasında bulunan Hıristiyalara ve Allah ile beraber diğer ilâhlara da tapan müşriklere reddiye bulunmaktadır. İşte bu nedenle tevhid inancı açısından ihlas suresinin büyük bir önem taşıdığı yadsınamaz.

İhlas suresinin önemi konusundan bahsederken önce, öncelikle bu surenin mealini incelemek daha doğru olacaktır. Esasında sadece dört ayetten oluşan bu kısa sure içeriğinde derin manalar ihtiva etmektedir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

1. De ki: O, Allah birdir.

2. Allah sameddir.

3. O, doğurmamış ve doğmamıştır.

4. Onun hiçbir dengi yoktur.

İhlas suresi, birçoğumuza çocukluğumuzda öğretilen ilk sureler arasındadır. Çünkü bu sureyi anlamak ve önemini kavramanın yaşantımızda büyük bir etkisi vardır. Aşağıda, ihlas suresinin önemini anlamak açısından, bu sureyi okumanın faziletlerinden bazılarını inceleyeceğiz.

İhlas suresinin önemi ile ilgili birçok hadis-i şerif bulunmaktadır. Bu hadislerde geçen bilgilere göre:

♦ İhlas suresini gösterişten uzak bir şekilde okuyan kişinin bedenini Allah Cehenneme haram kılar.

♦ Sabah namazından sonra 11 kere İhlas suresini okuyan kişiye o gün boyunca bir günah gelip bulaşmaz. Şeytan buna gayret etse bile o kişi korunmuş olur.

♦ Evinden uzağa gidecek bir kimse yolculuğa çıkmadan önce evinin kapısını kapatıp 11 kere ihlas suresini okursa, o kişi evine dönünceye kadar Allah onu muhafaza buyurur.

♦ Akşam namazının kıldıktan sonra hiç konuşmadan iki rekat daha namaz kılıp, birinci rek’atında Fatiha ve İhlas surelerini okuyan kişi, yılanın derisinden sıyrılıp çıktığı gibi, o da günahlarından sıyrılıp çıkar.

♦ Ölüm hastalığı içerisinde bulunurken ihlas suresini okuyan bir kimsenin kabirde fitneye uğramayacağı ve meleklerin o kişiyi kanatları üzerine alıp Sırat’ı geçene ve Cennet’e varana kadar götüreceği bildirilmiştir.

♦ Yine başka bir yerde, yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutan kişinin yemeği bitirince ihlas suresini okuması tavsiye edilmiştir.

♦ Mezarlık yakınından geçerken 11 kere ihlas suresi okuyup imanla vefat etmiş olan mevtaların ruhlarına hediye eden kişiye, orada yatan ölülerin sayıları adedince sevap verilir.

♦ Yatağa girdiği zaman Fatiha ve İhlas surelerini okuyan kişi, ölüm hariç herşeyden emin olur.

♦ Evine girdiği esnada ihlas sure-i celilesini okuyan kişi ömrü boyunca fakirlik görmez.

♦ Cuma namazı sonrası yedi kere İhlas suresi ,Felak ve Nas surelerini okuyan kişiyi, Allahü Teala’nın, bir hafta boyunca kaza, bela ve kötü işlerden koruyacağı bildirilmiştir.

♦ Arefe gününde İhlas suresini 1000 kere okuyan kişinin bütün günahları affolunur ve yaptığı her duası kabul olunur. Okunan bu 1000 ihlasın her birisi besmele ile okunmalıdır.

♦ Sahabe efendilerimizden birinin en faziletli sureyi sorması üzerine Efendimiz(s.a.v) ‘İhlas suresidir’ şeklinde cevap buyurmuşlardır.

Son maddede de görüldüğü gibi ihlas suresinin önemi bizzat Efendimiz (s.a.v.) tarafından da tasdik edilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir