Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

İhlas Suresi ile İlgili Hadisler

♦ Resulullah(sav.) bir gün ashabına:‘ Sizden biri bir gecede Kur’an-ı Kerim’in üçte birini okumaktan aciz midir?’ diye sordu.’ Buna hangimizin güç yetirebilir?’ dediler. Resulullah(sav):‘Allahu Ahad, Allahu’s-Samed(İhlas suresi) Kur’an’ın üçte biridir.’Buyurdu.(Kaynak: Ebu Said)

♦ Bir kimse sefere çıkarken 11 kere ihlas okursa, Allahü Teâlâ, seferden dönünceye kadar onu evini muhafaza eder.(Kaynak: Habib-i Neccar)

♦ Arefe günü Besmele ile 1000 İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.(Kaynak: Ebu-ş-şeyh)

♦ Sabah namazından sonra 12 kere İhlâs okuyan, Kur’an-ı Kerim’i  4 defa hatmetmiş gibi sevaba kavuşur.(Kaynak: 40 hadis kitabı- Haraiti)

♦ 10 kere İhlâs suresi okuyana cennette bir köşk verilir.(Kaynak: 40 hadis kitabı- İ. Ahmed)

♦ Sabah namazından sonra 11 kere İhlâs suresi okuyana, Cennette bir köşk verilir.(Kaynak:  Haraiti)

♦ Kim Kul Hüvallahu Ahad(İhlâs) suresini günde 200 sefer okursa, üzerindeki kul borcu hariç, 50 yıllık günah(amel defterinden) silinir.(Kaynak: Sevvabu’l Kur’an, Tirmizi)

♦ Yatarken Fatiha ve İhlas suresi okuyan, ölüm hariç her şeyden emin olur.(Kaynak: 40 hadis kitabı- Bezzar)

♦ Cuma namazından sonra 7 kere İhlâs ve Muavvizeteyn okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.(Kaynak: 40 hadis kitabı- İbn-i Sünni)

♦ Cuma namazından sonra yedişer defa İhlâs, Nas ve Felak surelerini okuyanı, Allah bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden korur.)Kaynak: İbn-i Sünni)

♦ Resulullah(sav) buyurdular ki :‘Kim yatağında uyumak isteyince, sağ tarafının üstüne yatar, sonra da Kul Hüvallahu Ahad’ı  100 kere okursa, Rab Teala kıyamet günü kendisine: ‘Sağın üzerinde cennete gir.’ diyecektir.(Kaynak: 40 hadis kitabı- Tirmizi)

♦ Müşrikler, Hz. Peygamber(sav)’a : ‘Rabbini bize tarif et (tanıt)!’ dediler. Bunun üzerine İhlâs Suresi indi. ‘ De ki: O Allah’tır, bir tekdir. O Allah’tır, sameddir(hiçbir şeye muhtaç değildir, her şey ona muhtaçtır.) Doğmamıştır, doğrulmamıştır. Hiçbir şey O’nun dengi (ve benzeri) değildir.’ (1-4).Übey(ra) bu sürede geçen bazı tabirleri şöyle açıkladı:‘Samed, doğurmayan ve doğrulmayan demektir, çünkü doğan her şey mutlaka ölecektir. Ölen her şeye varis olunacaktır. Allah ise ne ölür, ne de ona varis olunur. ‘ Hiçbir şey O’nun dengi ( ve benzeri) değildir.’Ayeti de O’na bir benzer, bir denk olmadığını, Allah’a benzeyen hiçbir şey bulunmadığını ifade eder.’(Kaynak: Tefsir İhlâs suresi- Übey İbnu Ka’b)

♦ Resulullah(sav) buyurdular ki:‘Kim yatağında uyumak isteyince, sağ tarafının üstüne yatar, sonra da Kul Hüvallahu Ahad’ı  yüz kere okursa, Rab Teala kıyamet günü kendisine:‘Sağın üzerinde cennete gir.’ diyecektir.(Kaynak: Sevvabu’l Kur’an 10  –Enes)

♦ Bir kimse(İhlâs suresini kastederek):‘Ey Allah’ın Resulü! Ben bu sureyi seviyorum.’ dedi. Resulullah (sav) :‘Onu sevmen seni cennet sokacaktır.’ dedi.(Kaynak: Sevvabul Kur’an 11- Enes)

♦ Üç şey kendisinde bulunan, cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 defa İhlâs suresini okuyan, katilini affederek ölen.(Kaynak: Berika)

♦ Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlâs suresini 100 kere okuyan Müslümanın 50 yıllık günahı affolur.(Kaynak: Beyheki)

♦ Resulullah efendimiz, bir yeri ağrıdığında Felak, Nas ve İhlâs suresini okur, üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi.(Kaynak: Buhari)

♦ Sabah akşam üç kere İhlâs ve Muavvizeteyni okumak, bela ve sıkıntılardan korur.(Kaynak: Tirmizi)

♦ Evine girerken İhlâs suresini okuyan yoksulluk görmez.(Kaynak: T. Kurtubi)

♦ İhlâs suresini okuyan Müslümana cennet vacip olur.(Kaynak: Nesai)

♦ 1000 kere İhlâs suresini okuyan kendisini Allahü Teala’dan satın almış olur.(Kaynak: Râfi’ î)

♦ Kim ölüm hastalığında, İhlâs suresini okursa, kabir azabı görmez. Kabrin sıkmasından emin olur. Melekler onu kanatlarıyla taşırlar ve Sırattan süratli bir şekilde geçirirler.

♦ Eshab-ı Kiramdan birisi;‘Ya Resulullah! Kur’ân-ı  Kerim’in en faziletli suresi hangisidir?’ diye sordu. Resulullah efendimiz; ‘İhlâs suresidir.’ buyurdu.

♦ Buhari ve Nesai’de kaydedilen bir rivayete göre; ‘ Bana olan şetmi (hakkında münasip olmayan sözler): Allah kendisine çocuk edindi’ demesidir. Halbuki ben bir tekim, samedim, doğurmayan, doğrulmayan, hiçbir misli bulunmayanım.’

♦ Ebû Saîd-i h-Hudrî buyurdu ki: Eshâb-ı kiramdan biri, sabah kadar İhlas suresi ni tekrar eden birini işitir. Sabah olunca Resulullah efendimize giderek, bütün gece İhlâs okumasını az görerek durumu arz edince Resulluah efendimiz buyurdu ki:‘Nefsim yed-i  kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, bu sureyi okumak, bütün Kur’an-ı Kerim’in üçte birine denktir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir